Back to Top

It is an honor to be endorsed by the following elected officials and organizations in Brookline!  Thank you for your support!   

Brookline PAX

Frank Israel Smizik (State Representative)

Michael Morrissey (Norfolk County District Attorney)

Nancy Daly (Selectwoman)

Kenneth Goldstein (Selectman)

Neil Wishinsky (Advisory Committee Vice Chair; Town Meeting Member, Precinct 5)

Edith Brickman (Advisory Committee; Town Meeting Member, Precinct 4)

Alisa Jonas (Advisory Committee; Town Meeting Member, Precinct 16)

Fred Levitan (Advisory Committee; Town Meeting Member, Precinct 14)

* Michael Burstein (Library Trustee Vice-Chair; Town Meeting Member, Precinct 12)

Gary Jones (Library Trustee; Town Meeting Member, Precinct 3)

Jonathan Margolis (Library Trustee Vice-Chair; Town Meeting Member, Precinct 7)

* Jennifer Rees (Library Trustee)

* Judith Vanderkay (Library Trustee; Town Meeting Member, Precinct 9)

Henry Warren (Former School Committee Chair; current School Committee Member)

Stanley Rabinovitz (Constable; Town Meeting Member, Precinct 9)

Thomas John Vitolo (Constable; Town Meeeting Member, Precinct 1)

Barbara Dugan (Brookline Housing Authority)

Bobby Allen, Jr. (Former Chair of Board of Selectman, Town Meeting Member, Precinct 16)

Deborah Goldberg (Former Chair of Board of Selectmen, Town Meeting Member, Precinct 14)

Anthony Andreadis (Town Meeting Member, Precinct 15)

Danilo Avalon (Town Meeting Member, Precinct 16)

Joanna Baker (Town Meeting Member, Precinct 13)

John Bassett (Town Meeting Member, Precinct 6)

Roger Blood (Town Meeting Member, Precinct 13)

Carol Caro (Town Meeting Member, Precinct 8)

Frank Caro (Town Meeting Member, Precinct 8)

Sumner Chertok (Advisory Committee; Town Meeting Member, Precinct 10)

Patricia Connors (Town Meeting Member, Precinct 3)

Jonathan Fine (Town Meeting Member, Precinct 13)

Andrew Fischer (Town Meeting Member, Precinct 13)

Maya French (Town Meeting Member, Precinct 8)

Phyllis Giller (Town Meeting Member, Precinct 7)

Scott Gladstone (Town Meeting Member, Precinct 16)

Neil Gordon (Town Meeting Member, Precinct 1)

Joyce Jozwicki (Town Meeting Member, Precinct 9)

Jonathan Karon (Former School Committee Member; Town Meeting Member, Precinct 12)

David Klafter (Town Meeting Member, Precinct 12)

Bobbie Knable (Advisory Committee; Town Meeting Member, Precinct 11) 

Virginia LaPlante (Town Meeting Member, Precinct 6)

Randolph Meiklejohn (Town Meeting Member, Precinct 5) 

Chou Chou Merrill (Town Meeting Member, Precinct 14)

Carol Oldham (Town Meeting Member, Precinct 11)

Phyllis O'Leary (Town Meeting Member, Precinct 5)

Evelyn Ayash Roll (Town Meeting Member, Precinct 8)

Martin Rosenthal (PAX Co-Chair; Town Meeting Member, Precinct 9)

Kathleen Scanlon (Town Meeting Member, Precinct 3)

Betsy Shure Gross (Town Meeting Member, Precinct 5)

Charles Swartz (Advisory Committee; Town Meeting Member, Precinct 9)

Diana Spiegel (Town Meeting Member, Precinct 2)

Stanley Spiegel (Advisory Committee; Town Meeting Member, Precinct 2)

Charlie Ticotsky (Town Meeting Member, Precinct 9)

Cornelia H.J. van der Ziel (Town Meeting Member, Precinct 15)

Leonore K. von Krusenstiern (Town Meeting Member, Precinct 5)

Arthur Wellington Conquest III (Town Meeting Member, Precinct 6)

Eunice White (Town Meeting Member, Precinct 2)

* Indicates incumbent candidates currently running for re-election to the Library Trustee Board.


Committee to Elect Puja Mehta
Powered by CampaignPartner.com - Political Websites